Vícejazyčný seminář pro lektorky projektu IB_KE a pedagožky z českých a rakouských mateřských škol 6. října 2011 proběhl tentokrát v dolnorakouském Kremsu. Hostitelem byla mateřská škola se zvláštním názvem – ERLEBNISKINDERGARTEN – která byla pro všechny účastníky skutečně zážitkem. Seminář o zakládání přírodních zahrad a jejich využití pro všestranný rozvoj dětí vedl Ing. Martin Charvát.

Jeho zanícený výklad probíhal v zahradě mateřské školy, která měla daleko k typické zahradě s pečlivě zastřiženým trávníkem. Ovocné i jehličnaté stromy, místy spleť keřů tvořících podivná zákoutí, bahniště, bylinková spirála, barevně kvetoucí podzimní rostliny, zvláštní houpačky, posed, králíkárny a včelín – ano, to všechno si účastníci semináře mohli prohlédnout a vyslechnout k tomu odborné hodnocení lektora. A že toto prostředí útočilo opravdu na všechny smysly, to ani není třeba zdůrazňovat.

Zážitkem byly i samotné aktivity dětí, které se po zahradě volně pohybovaly a dávaly průchod své energii. Ve světlých prostorách školky pak probíhaly činnosti, které si děti volily podle svého zájmu. Ty také na závěr společně hodnotily.

Skvělou hostitelkou byla paní ředitelka Annemarie Donabaum, která účastníky semináře po celý den provázela a ochotně odpovídala na všechny dotazy.

Patří jí srdečné poděkování za krásný a užitečně prožitý den, který byl prozářený snad posledními opravdu teplými slunečními paprsky.